
«Ви не самотні, ваш біль – наш біль…»: як FemSMS підтримує українських жінок
Айнура Дружковська, грудень 2024
«Відчуття, що я не одна, і є ті, хто про мене піклується», — це слова однієї з українок, яка, як і інші, щодня зіштовхується з викликами життя в умовах війни, але завдяки ініціативі FemSMS, вона відчуває підтримку в проживанні цього непростого досвіду.
FemSMS — це інформаційний проєкт, створений від початку повномасштабного російського вторгнення спеціально для українських жінок, зокрема, тих, що проживають в зонах конфлікту, зазнали гендерного зумовленого насильства чи вимушені були переїхати внаслідок війни. FemSMS надає емоційну та психологічну підтримку, допомогу в подоланні травм та інформуванні про способи підтримки свого психічного, фізичного здоров’я та безпеки у форматі чуйних і делікатних повідомлень.
Ініціативу впроваджено міжнародною некомерційною організацією Footage у партнерстві з міжнародними некомерційними організаціями Project Kesher і Project Kesher Ukraine.
З моменту запуску проєкту, українки, які підписалися на розсилку FemSMS, отримали понад 15 000 повідомлень, кожне з яких нагадувало їм про те, що вони не самотні й що глобальна спільнота підтримує їх.
«Коли я допомагаю іншій жінці, я рятую себе». Ця потужна істина, сказана однією з наших лідерок FemSMS в Україні, нагадує нам, що співчуття та зв’язок – це не просто ідеали, а рятувальні круги, – каже доктор Крістен Алі Еґлінтон, співзасновниця та виконавча директорка Footage. – Тим, хто пережив травму та насильство, потрібен безпечний простір, щоб знати, що вони не самотні, а також інформація та ресурси, яким вони можуть довіряти, коли шукають допомоги та підтримки. Надаючи цей ресурс, ми сподіваємося, що зможемо реально змінити ситуацію з жінками та, завдяки співчуттю й активній участі, дати сили, щоб допомогти зцілитися від насильства, яке вчиняється проти них та їхніх сімей. Нейронаука говорить, що співчуття може переналаштувати наш мозок на стійкість. І справді, у наших програмах ми бачимо, як воно створює тривалі зміни».
Майже 20 років тому, працюючи над докторською дисертацією в Кембриджському університеті, доктор Еґлінтон разом із чотирма іншими науковицями у галузі соціальних наук заснувала Footage. Вони мали намір створити організацію, яка подолає критичні розриви між дослідженнями соціальних наук і гуманітарною роботою на місцях, а також між громадами та особами, які приймають рішення, шляхом зосередження співчуття, голосу та діалогу. Принципи феміністичної організації Footage ґрунтуються на переконанні, що особисті питання, такі як права жінок, гендерна рівність чи домашнє насильство, нерозривно пов’язані з політикою, адже зміна суспільства починається з особистих історій і дій.
Окрім України, організація Footage вже багато років допомагає жінкам у всьому світі, працюючи в 13 країнах на чотирьох континентах. Footage була серед перших, хто надавав гуманітарну допомогу, підтримуючи людей, які рятувалися від конфлікту в Сирії, допомагала біженцям у таборах Лівії, а також працювала над проблемами гендерного насильства в Афганістані та домашнього насильства в Україні, Казахстані, Киргизстані та Сполучених Штатах.
Завдяки своїм феміністичним дослідницьким ініціативам, Footage стала новатором у створенні більш інклюзивної форми дипломатії — «дипломатії діалогу». Вона надає перевагу голосам спільнот над моделями, орієнтованими на державу та працює як від людини до людини, так і від спільноти до громади. Дипломатія діалогу створює простір для справжньої, взаємної розмови, заснованої на співчутті, посилюючи голоси тих, хто найбільше постраждав, і забезпечуючи їм платформу для впливу на політику, яка формує їхнє життя.
FemSMS як проєкт Footage використовує людиноорієнтований дизайн. Це означає, що він створюється у безпосередній співпраці з підписницями на основі регулярної комунікації та опитувань, тому структура й вміст повідомлень відповідають конкретним потребам українських жінок і реаліям, у яких вони перебувають. Окрім того, авторки повідомлень — самі є українками, які опинилися в непростих життєвих обставинах унаслідок війни й тому, як ніхто, розуміють, які слова підтримки зараз необхідні їхнім співгромадянкам.
Так, до прикладу, Альона Івасюк, авторка FemSMS і нині молода мама, зверталася до українок навіть у той час, коли її чоловік-військовий боронив Україну на нульовій позиції, а вона носила під серцем маля в одному з українських міст, що повсякчас перебувало під обстрілами росіян. «Всі повідомлення, які ми пишемо, ми пропускаємо через себе. Звичайно, це не особистий блог, ми розробляємо їх на основі досліджень і різних наукових джерел, але також ділимося тим, що допомагає особисто нам бути в ресурсі в цей час, – розповідає Альона. – Наше характерне звернення, з якого починається кожне сповіщення, лунає так: «Привіт, люба подружко! Це твої FemSMS». Таке звернення —невипадкове. Його мета — надати кожній жінці, що читатиме повідомлення, відчуття особистісного контакту й розуміння, що вона — не сама, а поруч із нею – ніби близька подруга, якій небайдуже все, що вона відчуває, і більш того, вона також проживає подібне й ділиться своїм досвідом».
Ще одна авторка FemSMS — Ірина Васильченко з міста Тореза Донецької області, яке через російську окупацію дівчина вимушена була в 2014 році залишити й переїхати до Києва зі сподіванням повернутися за кілька місяців. Але вже понад 10 років вона не може поїхати до рідного краю, навідати могили бабусі з дідусем, більше 5 років дівчина не зустрічалася з матір’ю і батьком, який помер рік тому, так і не побачивши доньку… Через 8 місяців від початку повномасштабного вторгнення, коли минула загроза окупації, Ірина поїхала до Франції, де мала можливість навчатись. Через два роки повернулася на Батьківщину. «Рішення душі перемогло, чому я дуже рада! Тепер я вдома!», – ділиться дівчина. У 2017 році Ірина познайомилася з Крістен через платформу Girl-talk-Girl, програму Footage і найбільшу в світі ініціативу цифрового оповідання, зосереджену на гендерному насильстві. З 2022 року вона працювала з командою Footage над проєктом надання фінансової підтримки українським жінкам, які потребують допомоги, під назвою Compassionate Cash, а згодом долучилася до запуску FemSMS. «FemSMS — це неймовірно важливий проєкт як для мене й нашої команди, так і для жінок, яким він адресований, тому що словом можна вбити, й словом можна врятувати. І як важливо берегти людське, а особливо — жіноче! — серце. Я вважаю, що ні в якому разі не треба недооцінювати підтримку. Це так важливо, коли в тебе хтось вірить, коли хтось говорить правильні слова, хтось надихає. Нас підтримує весь світ, а ми маємо підтримувати одна одну. Тож, я би хотіла, аби якомога більше жінок дізналися про наш проєкт, підписалися на розсилку наших повідомлень і відчули це», – ділиться Ірина.
Здавалося би, чи справді прості текстові повідомлення можуть допомогти?
Для таких жінок, як Віра, 40-річна українка, яка вранці 24 лютого 2022 року прокинулася від новин про початок повномасштабної війни, підтримка була життєво важливою. Віра, шукаючи захисту від російського вторгнення, вже боролася з насильством з боку свого партнера, а тепер зіштовхнулася з новою, ще більш похмурою реальністю.
У цей критичний момент на мобільні телефони їй та іншим українкам почали надходити повідомлення від FemSMS: «Про це може бути важко говорити. Але насильство проти нас, жінок, є частиною цього вторгнення... Незалежно від того, зазнавали ви насильства чи ні, наступний текст містить деякі надійні ресурси, до яких можна звернутися…» Прочитавши листа, Віра відразу зрозуміла, що вона не сама, і їй є куди звернутися.
Відгуки від інших отримувачів повідомлень відображають їхню цінність і вплив.
«...Тепла форма спілкування в цих повідомленнях для мене дуже актуальна. Ніякої негативної тональності. Все дуже корисно. Це ніби віртуальна дружба, коли ти знаєш, що є люди, які справді турбуються про тебе», – ділиться одна з адресаток FemSMS.
«Я отримала чимало підтримки. Повідомлення дозовані, не нав’язливі. Після них згадуєш про важливість турботи про себе, завдяки чому потім з’являється готовність допомагати іншим. Відчувається, що ці повідомлення написані зі співчуттям, тож, пересилала їх також іншим людям», – каже інша українка.
«Дуже подобається, як починаються повідомлення. Викликають теплі емоції. Тема про тривожний стан, де розповідалося про різницю між страхом і тривогою — еврика! – Тепер я розумію, як вирішити свою проблему!», – ще один із десятків відгуків про силу підтримки проєкту FemSMS.
Жінки в Україні перебувають зараз справді в дуже непростих обставинах. У багатьох чоловіки, сини або брати — на фронті, деякі залишилися самі з маленькими дітьми на руках. Страх за майбутнє та близьких і невідомість переповнюють їхні серця. Представниці Footage попросили американських жінок сказати свої слова підтримки українкам. Ось що вони відповіли:
«Ви не самотні, ваш біль — наш біль. Ми з вами і продовжуватимемо робити все можливе, щоб ви знали, що вас люблять».
«Сестри, щодня ви переживаєте такі небезпеки… Велика шана вам».
«Ми потрібні одна одній. Хай ваші сім’ї будуть вам підтримкою в цих дуже складних політичних обставинах».
Ірина Васильченко, авторка повідомлень FemSMS також поділилася дуже життєствердним, прожитим на власному досвіді, актуальним посланням для своїх співгромадянок:
«Так важливо не відкладати життя на потім, коли закінчиться війна, кажучи, що нині це «не на часі». Зі свого досвіду можу запевнити, що якби я керувалася таким підходом, то мусила би «відкласти своє життя» ще 10 років тому, оскільки для мене війна почалася вже тоді. Та й зараз ми не знаємо, скільки років вона ще триватиме... Так, ми всі сподіваємося на краще, і це правильно, але жити треба тепер. Ми не повинні відчувати провину за чуже зло й втрачати через це свій смак до життя».
FemSMS використовує для розсилки чуйних повідомлень різні месенджери, зокрема, Viber, Telegram, WhatsApp. Підписатися на отримання чуйних повідомлень щодо безпеки й добробуту можна, заповнивши просту реєстраційну форму за посиланням.
All Amounts and
In-Kind Contributions Make a Difference
As a 501(c)(3) not-for-profit registered with the IRS, your donations are US tax-deductible to the fullest extent permitted by applicable law.
VENMO: Find us on Footage-NGO